Skwierzyna
Sk

Schwerin (Warthe)przedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Skwierzyna - stacja oddana do użytku w roku 1896  ❋  LMB - Landsberg - Meseritzer Bahn / Kolej Gorzowsko - Międzyrzecka

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2008   Obiekt położony na wysokości 32 m n.p.m. 

min 353 1.jpgWidok na wschód - wyjazdy w kierunku Międzychodu i Międzyrzecza.
min 353 2.jpgBliższe ujęcie w tym samym kierunku. Po prawej 2 semafory kształtowe na pomoście - takich konstrukcji w naszym kraju jest niestety coraz mniej...
Na wprost wyjazd do Międzychodu (obecnie jest to linia wyłącznie towarowa), w prawo wyjazd do Międzyrzecza (od roku 2003 linia ta ponownie działa w ruchu pasażerskim).
min 353 3.jpgmap_1_sx.jpg
min 353 4.jpg
Ratunkiem dla ruchu pasażerskiego w Skwierzynie okazała się śmiała koncepcja bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy dwiema metropoliami województwa lubuskiego - Zieloną Górą i Gorzowem Wielkopolskim. Do połączenia tych dwóch miast autobusami szynowymi najbardziej nadawała się trasa przez Sulechów, Zbąszynek, Międzyrzecz i Skwierzynę. Czas pokazał że ten trochę naciągany pomysł okazał się jednak bardzo trwały. Obecnie (rok 2008) pomiędzy Zbąszynkiem i Gorzowem Wielkopolskim kursuje 6 par autobusów szynowych na dobę i wydaje się że ich rozkład jazdy jest niezagrożony...
2 powyższe zdjęcia to oczywiście budynek dworca - widok od strony wschodniej i zachodniej. Wielka, solidna budowla.

Mapa przedstawia likwidację węzła kolejowego w Skwierzynie na przełomie XX i XXI wieku.
●●● linia istniejąca Zbąszynek - Międzyrzecz - Skwierzyna - Gorzów Wielkopolski czynna w ruchu pasażerskim (nawet okazjonalnie dalekobieżnym) i towarowym.
●●● linia do Wierzbna istniejąca ale nieczynna w rozkładowym ruchu pasażerskim od roku 1995 oraz ruchu okazjonalnym od roku 2014.
●●● nieczynna od roku 1991 i zlikwidowana w roku 1998 Kolej Pogranicza (Grenzlandbahn) do stacji Stare Bielice (dalej Krzyż).
min 353 5.jpgWidok na zachód - wyjazdy w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i Starych Bielic (ten drugi już nie istnieje). Na tutejszej stacji pamiątką po tej nieco tajemniczej, zwiniętej 10 lat temu linii opasującej kiedyś od zachodu i północy Puszczę Notecką jest ledwie widoczny tor po prawej. To z niego odjeżdżały nieliczne pociągi do Krzyża.
min 353 6.jpgLinia ze Skwierzyny do Starych Bielic była pierwszą w tej części Polski na której zlikwidowano przewozy pasażerskie. Nastąpiło to już pod koniec roku 1988. Ale chyba nie ma się czemu dziwić. Stan techniczny linii musiał być dramatyczny, skoro przez ostatnie lata jej funkcjonowania pociągi (dwie pary na dobę) trasę Krzyż - Skwierzyna (58 km długości) jechały prawie 3 godziny. To nawet w czasach realnego socjalizmu musiało być czymś mocno niestrawnym. Dzieje linii dookoła Puszczy Noteckiej dopełniły się w roku 1998, kiedy została ona rozebrana.
Raz jeszcze widok w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego. Zaraz za semaforami wyjazdowymi linię kolejową przecina DK nr 3 z Zielonej Góry do Szczecina.
Skwierzyna
mapa topograficzna
rok 1936
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 341: Poznań Główny - Międzychód - Skwierzyna - Gorzów Wielkopolski.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
a) tabela nr 342: Krzyż - Stare Bielice - Skwierzyna.
b) tabela nr 343: Zbąszynek - Międzyrzecz - Skwierzyna.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Skwierzyna ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Skwierzyna ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Skwierzyna ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Skwierzyna ❋  Polska-Org
  5. Linia Skwierzyna - Stare Bielice - Krzyż ❋  Zbąszynek, Kolej i Ja
Więcej linków do informacji i zdjęć dotyczących linii Międzychód - Skwierzyna - Gorzów Wielkopolski znajduje się na stronie stacji Gorzów Wielkopolski.
1* Linia kolejowa ze Zbąszynka przez Międzyrzecz i Skwierzynę do Gorzowa Wielkopolskiego ma w swojej najnowszej historii krótki epizod z pociągiem kwalifikowanym. W drugiej połowie lat 80-tych przejeżdżał tędy EX "Lubuszanin". Dokładnie - jego część relacji Warszawa Wschodnia - Gorzów Wielkopolski. Obie składowe tego ekspresu (zielonogórska i gorzowska) były dzielone na stacji w Zbąszynku.

2* Od roku 2018 ponownie przejeżdżają tędy pociągi klasy IC z Gorzowa Wielkopolskiego - na ogół do Warszawy Wschodniej a nawet dalej - do Lublina. W roku 2023 były to IC 87102 "Lubuszanin" i 87100 "Strzelecki".
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji SKWIERZYNA
1988 ---> STARE BIELICE
1995 ---> Wierzbno - MIĘDZYCHÓD
2002 ---> Międzyrzecz - ZBĄSZYNEK
2002 ---> GORZÓW WIELKOPOLSKI
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji SKWIERZYNA
2003 ---> Międzyrzecz - ZBĄSZYNEK
2003 ---> GORZÓW WIELKOPOLSKI
ROZKŁAD JAZDY

Skwierzyna

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Gorzowa Wielkopolskiego | Województwo Lubuskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 353 |

Liczba gości na stronie Skwierzyna od 2 stycznia 2009: 10396
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 czerwca 2024 / 04:13
Średnia wejść dziennie: 1.84

Wpis do bazy MySQL: 2 stycznia 2009
Ostatnia modyfikacja strony: 13 lutego 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.012 sek