Pniewy Szamotulskie
Pn

 Obiekt oddany do użytku w roku 1888  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2018   Obiekt położony na wysokości 99 m n.p.m. 

min 661 1.jpgBudynek stacji - ujęcie z peronu 2. Na froncie - w reprezentacyjnym miejscu nadal czytelny napis: 100 lat. Rokietnica - Pniewy - Międzychód. 1888 - 1988. Jak wiemy - linia przetrwała niewiele dłużej :(
To jedyne, w miarę szeroko ukazujące dawną stację ujęcie. Następne (mamy środek lata) przypominają afrykańską dżunglę lub co najmniej ogród botaniczny w jaki zmieniły się perony i najbliższa okolica.
min 661 2.jpgBudynek stacji - ujęcie z peronu 1 od strony wschodniej.
min 661 3.jpgWidok na zachód - wyjazd w kierunku Międzychodu.
min 661 4.jpgBudynek stacji - ujęcie z peronu 1 od strony zachodniej.
min 661 5.jpgWidok na zachód - wyjazd w kierunku Rokietnicy. Kilkanaście lat temu na końcu peronu przed nami stał semafor wyjazdowy. Teraz trudno zauważyć że w ogóle prowadziła tam linia kolejowa.
min 661 6.jpgBudynek stacji od strony miasta. Obecnie dom mieszkalny i dawna siedziba kilku organizacji samorządowych.
A my jesteśmy w drodze na wakacje. Jola osusza kolejną butlę wody mineralnej a Bartek bawi się z przygodnie poznanym kotem.
Pniewy Szamotulskie
mapa topograficzna
rok 1936
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 341: Poznań Główny - Międzychód - Skwierzyna - Gorzów Wielkopolski.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1999/00
tabela nr 341: Poznań Główny - Międzychód - Skwierzyna.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Pniewy Szamotulskie ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Pniewy Szamotulskie ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linia kolejowa z Rokietnicy do Międzychodu oficjalnie ma status nieprzejezdnej. W praktyce można uznać ją za zlikwidowaną. W najbliższej okolicy stacji w Pniewach przejazd kolejowy na ulicy Dworcowej jest elegancko zaasfaltowany a pas dawnego szlaku kolejowego na zachód od tego przejazdu został niedawno sprywatyzowany. Miasto twierdzi że jest to operacja odwracalna - ręce opadają.
Kolej w Pniewach została zlikwidowana w roku 1999. Ostatni pociąg pasażerski (ogólnie - pociąg) przejechał tędy 30 września 1999 roku. Ostatni rozkład jazdy dla tej linii (zaprezentowany powyżej) udowadnia że było to celowe, złośliwe i z premedytacją uwalone połączenie. Przypomnijmy - rządziła wtedy postępowa i liberalna koalicja SLD - PSL.
Czy przywrócenie ruchu na linii Rokietnica - Pniewy - Międzychód jest fantazją ? Tylko teoretycznie nie. Kolej z Poznania do Wągrowca i Grodziska Wielkopolskiego (miasta powiatowe) jeździ w najlepsze. Logicznym wydaje się twierdzenie że z Poznania do Międzychodu (miasto powiatowe) także powinna ponieważ przebiega przez mocno zurbanizowaną okolicę której mieszkańcy z kolejowego połączenia ze stolicą regionu na pewno by skorzystali. Ale oprócz zarysowanych powyżej faktów odcinek pomiędzy Pniewami a Międzychodem ma jeszcze jedną, poważną wadę. Odcinkami przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie DK nr 92 i dwukrotnie przecina ją pod bardzo małym skosem. Na razie fragment Wielkopolski w tym miejscu jest wykluczony komunikacyjnie. Pora to zmienić ale czy jest ku temu determinacja ?
Strona główna | Okolice Poznania | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 661 |

Liczba gości na stronie Pniewy Szamotulskie od 14 marca 2020: 1978
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 października 2024 / 01:41
Średnia wejść dziennie: 1.19

Wpis do bazy MySQL: 14 marca 2020
Ostatnia modyfikacja strony: 23 lipca 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.011 sek