Kępno
Kp

 Kępno - stacja oddana do użytku w roku 1872  ❋  BWE - Breslau - Warschauer Eisenbahn / Kolej Wrocławsko - Warszawska oraz PKE - Posen - Kreuzburger Eisenbahn / Kolej Poznańsko - Kluczborska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 171 m n.p.m. 

min 404 1.jpgPoziom dolny: dawna Kolej Wrocławsko - Warszawska czyli obecna linia z Oleśnicy do Herbów Nowych.

Budynek stacji - widok z peronu 2. W roku 2014 wszystkie elewacje budynku zostały poddane gruntownej renowacji (historyczne wnętrza odnowiono już wcześniej) i obecnie stacja prezentuje się bardzo atrakcyjnie.
min 404 2.jpgPodobne ujęcie - widok na wschód z peronu 1. Po lewej budynek stacji a tuż za nim wiadukt którego górą przebiega magistrala z Górnego Śląska do Poznania. W tym miejscu te dwie linie kolejowe się krzyżują. Przypomnę (chociaż każdy MK w Polsce o tym doskonale wie) że Kępno jest stacją dwupoziomową - jedną z dwóch w naszym kraju. Ta druga znajduje się w Kostrzynie.
min 404 3.jpgRaz jeszcze widok na wschód z peronu 2 - wyjazd w kierunku Wieruszowa. Obecnie linia w tę stronę ma zasadniczo charakter wyłącznie towarowy. Na wprost nastawnia wykonawcza "Kp1".
min 404 4.jpgUjęcie odwrotne - widok na zachód. Po lewej końcówka peronu 1 i parowóz TKt 48 - 130 jako pomnik techniki. Powiedzmy że przydaołby mu się solidne malowanie.
Tory opuszczające stację w tym kierunku prowadzą w trzy strony świata, ale o tym za chwilę.
min 404 5.jpgPoziom górny: dawna Kolej Poznańsko - Kluczborska czyli obecna linia z Poznania do Kluczborka.

W dole peron 1 - ponownie widok na zachód:
--> w lewo zlikwidowana linia do Namysłowa przez Bukową Śląską.
--> na wprost linia do Oleśnicy przez Syców czynna ponownie w sporadycznym ruchu towarowym od roku 2017.
--> w prawo łącznica do Hanulina gdzie następuje połączenie z magistralą Kluczbork - Poznań. Powiedzmy (w uproszczeniu) że obecnie jest to jedyna możliwość wyjazdu z dolnej części stacji w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego.
min 404 6.jpgUjęcie z peronu 3 - widok na północ - wyjazd w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego. Linia "poznańska" w obrębie stacji Kępno (czyli to co na wiadukcie) ma tylko dwa tory szlakowe. Bardziej rozbudowana część węzłowa znajduje się niecałe 2 km stąd na północ w Hanulinie.
min 404 7.jpgmap_1_kn.jpg
min 404 8.jpg
Dwa powyższe zdjęcia to ujęcia z peronu 4:
 górne --> widok na południe - wyjazd w kierunku Kluczborka. Po prawej budynek stacji z poziomu "pierwszego piętra". W charakterystycznej, ośmiobocznej wieżyczce funkcjonowała kiedyś winda towarowa.
 dolne --> po dawnej parowozowni (miejsce na wprost) nic już nie zostało - na jej miejscu wyrosły drzewa. A stała tu jeszcze w roku 2000. Tory w jej okolicy jednak nadal są czynne. Po prawej wspomniana już wcześniej nastawnia "Kp1".

Mapa przedstawia aktualny status węzła kolejowego w Kępnie.
●●● magistrala Górny Śląsk - Kluczbork - Ostrów Wielkopolski - Poznań (dwutorowa, zelektryfikowana) czynna w ruchu towarowym oraz pasażerskim.
●●● istniejąca, nieczynna od roku 2003 i ponownie dopuszczona (po niewielkiej modernizacji) dla ruchu towarowego w roku 2017 linia do Oleśnicy.
●●● zamknięta w roku 1995 i zlikwidowana w roku 2014 linia do Namysłowa.
●●● linia do Herbów Nowych przez Wieruszów i Wieluń (jednotorowa, zelektryfikowana) czynna w ruchu towarowym i sporadycznie w ruchu pasażerskim. Regularny ruch pasażerski funkcjonuje tylko na odcinku Wieluń Dąbrowa - Herby Nowe.
Kępno
mapa topograficzna
rok 1936
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Kępno ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Kępno ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Kępno ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Stacja Kępno ❋  Polska-Org
  5. Stacja Kępno ❋  Zbąszynek, Kolej i Ja
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji KĘPNO
1992 ---> Bukowa Śląska - NAMYSŁÓW
2002 ---> Syców - OLEŚNICA
2006 ---> Wieruszów - HERBY NOWE
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji KĘPNO
2007 ---> Wieruszów - HERBY NOWE (nieregularne uruchamianie dalekobieżnego ruchu pasażerskiego na odcinku Kępno - Wieluń Dąbrowa)
ROZKŁAD JAZDY

Kępno

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Kalisza i Leszna | Województwo Wielkopolskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 404 |

Liczba gości na stronie Kępno od 23 września 2016: 3065
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 lipca 2024 / 13:59
Średnia wejść dziennie: 1.08

Wpis do bazy MySQL: 23 września 2016
Ostatnia modyfikacja strony: 6 lutego 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.013 sek