Maksymilianowo
Mj

 Maksymilianowo - stacja oddana do użytku w roku 1880  ❋  KO - Königlich Preußische Ostbahn / Królewska Pruska Kolej Wschodnia

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2021   Obiekt położony na wysokości 83 m n.p.m. 

Największa kolejowa inwestycja II Rzeczpospolitej - Magistrala Węglowa ze Śląska przez Tarnowskie Góry, Karsznice, Inowrocław, Bydgoszcz i Kościerzynę do Gdyni. Duma i legenda polskiego kolejnictwa. Tak wygląda dziś - jest to seria zdjęć po latach...
min 919 1.jpgNa wprost wejście na peron 2 na poziomie torów - przejścia podziemnego nigdy tutaj nie było. Budynek stacji - ujęcie lekko z prawej.
min 919 2.jpgBudynek stacji - ujęcie lekko z lewej, ale w sumie zależy jak kto patrzy ;)
min 919 3.jpgPeron 2 - stacja od strony południowej.
min 919 4.jpgTo samo ujęcie - widok na północ - wyjazdy do Laskowic Pomorskich (dalej Tczew) oraz Wierzchucina (dalej Kościerzyna). Szlak pierwszy to dzisiaj dwutorowa linia zelektryfikowana, szlak drugi (lekko zdegradowany) jest przedwojennym, północnym odcinekiem Magistrali Węglowej. Nadal jest to linia jednotorowa (chociaż z miejscem na drugi tor) i niezelektryfikowana. Po prawej nastawnia "Mj" - jedyna obecnie działająca i sterująca ruchem na całej, rozległej stacji.
min 919 5.jpgO 14:26 na stację wjeżdża Polregio z Gdyni Głównej do Bydgoszczy Głównej. Jest to "kibelek" EN 57 - 1128 Ra z Zakładu Pomorskiego w Gdyni. Cały taki srebrny...
min 919 6.jpgUjęcie na południe. W tym kierunku opuszczają stację dwa dwutorowe szlaki kolejowe. Prawy prowadzi do Bydgoszczy Głównej i zasadniczo korzystają z niego pociągi pasażerskie, lewy to towarowe obejście bydgoskiego węzła prowadzące do stacji Bydgoszczy Wschód.
min 919 7.jpgMożna by wysnuć błędny wniosek że pociągi pasażerskie pojawiają się tutaj co kilkanaście minut. Wcale tak nie jest, ale właśnie przed 15:00 pojawiły się w Maksymilianowie jeszcze dwa zestawy pasażerskie. Pierwszy z nich przyjechał na krótki peron 1 położony lekko na uboczu - na północ od budynku stacji. Peron ten obsługuje pociągi jadące od strony Wierzchucina. Szynobus SA 133 - 021 w barwach Arriva PCC jedzie w relacji Chojnice - Bydgoszcz Główna.
min 919 8.jpgKilka minut później na tor przy peronie 2 wjeżdża kolajna Arriva PCC jadąca z Bydgoszczy Głównej do Grudziądza. Jest to szynobus SA 133 - 022.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Maksymilianowo ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Maksymilianowo ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Maksymilianowo ❋  Atlas Kolejowy Polski
Stacja Maksymilianowo stała się stacją pełnoprawną w dwudziestoleciu międzywojennym. Wówczas od południa doprowadzono tutaj obwodnicę towarową ze stacji Bydgoszcz Wschód (przed II wojną grupa towarowa tej stacji znana jako Kapuścisko Małe Tranzytowe), natomiast prawie idealnie na północ wyprowadzono ze stacji ostatni, pomorski fragment Magistrali Węglowej. Linii nowoczesnej o zasadniczym znaczeniu dla Odrodzonej Rzeczpospolitej, bo prowadzącej do Gdyni na niewielki, ale własny fragment polskiego wybrzeża. Poza tym - omijającej terytorium Wolnego Miasta Gdańska. Po dziś dzień pozostał się tutaj bardzo rozległy i dość skomplikowany układ torowy.
ROZKŁAD JAZDY

Maksymilianowo

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Bydgoszczy | Województwo Kujawsko - Pomorskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 919 |

Liczba gości na stronie Maksymilianowo od 18 lipca 2021: 1286
Data i czas poprzedniego wejścia: 20 czerwca 2024 / 19:03
Średnia wejść dziennie: 1.21

Wpis do bazy MySQL: 18 lipca 2021
Ostatnia modyfikacja strony: 27 lipca 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.015 sek