Łódź Dąbrowa

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 214 m n.p.m. 

min 188 1.jpg Spojrzenie 1 - czerwiec 2006.

Po torze prawym - parzystym nadjeżdża opóźniony "Stoczniowiec" z Gdyni Głównej do Krakowa Głównego i Katowic. Tor lewy - nieparzysty - od tego miejsca do stacji Łódź Chojny jest obecnie zamknięty, zdemontowano nawet sieć trakcyjną.
Widok z wiaduktu (ul. Przybyszewskiego) na południe w stronę nieczynnego dworca Łódź Chojny.
Jeszcze pod koniec 2003 roku działał tu posterunek odgałęźny do zestawu bocznic, który nosi dumną nazwę stacji towarowej Łódź Dąbrowa (m. in. elektrownia EC IV oraz końcówki "miejskich" bocznic do dawnej Anilany i Uniontexu). Posterunek ten funkcjonował tu "od zawsze" - jak pamiętam, stał tu już 30 lat temu. Obecnie jest powoli, ale konsekwentnie szabrowany przez tutejszych złodziejaszków, a rolę posterunku ruchu, który kieruje pociągi na pobliskie bocznice, pełni stacja Łódź Widzew.
min 188 10.jpg Spojrzenie 2 - listopad 2016.

Po torze lewym - nieparzystym nadjeżdża skład Przewozów Regionalnych z Łodzi Kaliskiej do Skierniewic.
Widok z wiaduktu (ul. Przybyszewskiego) na południe w stronę ponownie czynnego dworca Łódź Chojny.
Minęło 10 lat. Po budynku nastawni została tylko polanka i kończące się kiedyś w jego sąsiedztwie żeberko ochronne. Zmienił się układ torowy. Obecnie na tory towarowe na Dąbrowie można wjechać od strony Widzewa tylko z toru nieparzystego nr 1, przepadł więc rozjazd krzyżowy widoczny na zdjęciu powyżej. Ostatecznie i nieodwołalnie zniknęły także z łódzkiego pejzażu zaczynające się tutaj, istniejące ponad 100 lat bocznice do dawnej Anilany i Uniontexu - tor parzysty nr 2 prowadzi więc teraz bezrozjazdowo i bezkolizyjnie od Widzewa aż do Chojen. Prawdopodobnie ten stan rzeczy zostanie aktualny na długie lata.
min 188 2.jpg Spojrzenie 3 - ponownie czerwiec 2006.

Południowy skraj stacji towarowej Dąbrowa. Po lewej początek bocznic (m. in. magazyny Shell'a) oraz torów postojowych do łódzkiej EC IV.
min 188 3.jpg Jedyny czynny obecnie tor łączący stacje Chojny i Widzew. Prawy - jak widać - zdążył już nieźle zarosnąć. Pozostały się przy nim wskaźniki W11 i W1 - kiedyś stała tu tarcza ostrzegawcza...
"Wrocławianin" z Warszawy Wschodniej do Zgorzelca podąża w kierunku Łodzi Kaliskiej.
min 188 4.jpg Spojrzenie 4 - wrzesień 2017.

Minęło 11 lat i sporo się tutaj zmieniło. Mamy tu teraz węzeł przesiadkowy. Pod wiaduktem powstał peron wyspowy przy którym zatrzymują się pociągi PR i ŁKA, a po sąsiedzku znajduje się pętla tramwajowa i autobusowa. Dla mieszkańców Dąbrowy (ale nie tylko) jest to bardzo poważne, komunikacyjne ułatwienie w codziennym przemieszczaniu się po Łodzi. No i szlak pomiędzy Chojnami i Widzewem ponownie jest dwutorowy.
min 188 5.jpg Peron przystanku Łódź Dąbrowa. Niezbędne minimum dla codziennych pasażerów kolei. A po sąsiedzku - dzień w dzień - krącą się po okolicznych bocznicach spalinowozy postsowieckiej serii TEM 2.
min 188 6.jpg Dziś do pracy manewrowej zgłosiła się Tamara z numerem 294.
min 188 7.jpg Spalinowozy TEM 2 jak i czteroosiowe, kryte wagony firmy Transwaggon są obecne tutaj (a także na torach prowadzacych do okolicznych firm) od wielu lat.
min 188 8.jpg O 15:55 pojawia się dwuczłonowy Stadler FLIRT 2 140 368 - 6 (oczywiście w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej) jadący z Kutna do Łodzi Widzewa.
min 188 9.jpg Widok na południe - wyjazd w stronę Łodzi Chojen. Sporo lat temu było tu położone połączenie pomiędzy torami szlakowymi (nawet zelektryfikowane). Zapewne planowano budowę południowego wjazdu na stację. Połączenie było ale się zmyło. Na Dąbrowę - tak jak zwykle - można wjechać tylko od strony Widzewa z toru nieparzystego.
Linki zewnętrzne
  1. Łódź Dąbrowa ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Łódź Dąbrowa ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Łódź Dąbrowa ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Dąbrowa - wiadukty i bocznice ❋ www.kolej.lodz.pl
ROZKŁAD JAZDY

Łódź Dąbrowa

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Region Łódzki | Województwo Łódzkie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 188 |

Liczba gości na stronie Łódź Dąbrowa od 30 września 2006: 6983
Data i czas poprzedniego wejścia: 12 lipca 2024 / 17:37
Średnia wejść dziennie: 1.08

Wpis do bazy MySQL: 13 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 20 grudnia 2021
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.002 sek