Třemešná ve Slezsku
logo_cd.gif f-cz.png

Röwersdorfprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
(Sudetenland - terytorium włączone do Rzeszy Niemieckiej w październiku 1938 roku)

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2018   Obiekt położony na wysokości 395 m n.p.m. 

Kopalnie węgla brunatnego w trójstyku PL/CZ/DECzescy politycy z zadowoleniem przyjęli decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (postanowienie wydała ponownie jednoosobowo pani wiceprezes Rosario Silva de Lapuerta z Hiszpanii) o nałożeniu na Polskę kar za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów, chociaż niektórzy z nich twierdzą że jej wysokość - 500 000 EUR dziennie to zbyt mało.
Czeskie elity polityczne opanowały więc umiejętność strzelania innym w plecy do perfekcji, bo jak widać - historia się powtarza. Tak samo jak w roku 1919 gdy rząd Czechosłowacji próbował "wyzwalać" Śląsk Cieszyński aż po Skoczów i Bielsko Białą a później blokował dostawy broni dla polskiego wojska walczącego z bolszewikami. Tak samo jak w roku 1945 gdy inny rząd Czechosłowacji zajmował Ziemię Kłodzką i widział granicę swojego kraju na północ od Nysy, Prudnika i Raciborza.

Tylko wredny niegodziwiec może pomyśleć o tym że Polska z dnia na dzień wstrzyma wydobycie w kopalni, zastopuje pracę czwartej co do wielkości elektrowni Polsce i tym samym zrezygnuje z 7 % krajowego bilansu energetycznego. Tylko dureń może uwierzyć w to że polski rząd zlikwiduje kilkanaście tysięcy miejsc pracy w regionie który na ich nadmiar nie narzeka. I tylko pospolity głupek może zaaprobować fakt że przed nadchodzącą zimą pozbawieni będą ciepła mieszkańcy Bogatyni, Turoszowa i sąsiednich miejscowości.
Rząd Polski zapowiedział że nie ma mowy o zamknięciu kopalni Turów. Mam więc nadzieję że nie zapłaci na rzecz Komisji Europejskiej ani jednego eurocenta.

- Czescy politycy w czasie kampanii wyborczej w swoim kraju zachęcają TSUE do jeszcze większego, finansowego szantażu wobec Polski.
- Czeski Greenpeace, europejskie organizacje proekologiczne i wtórujący im użyteczni idioci w Polsce licytują się w eskalowania gróźb i pozbawionych realizmu żądań.
- Czescy oligarchowie z zadowoleniem oczekują na możliwość zwiększenia wydobycia w swoich kopalniach.
- Czeska komisarz Vera Jourova wtykająca z uporem maniaka swój nos w nie swoje sprawy. Przede wszystkim polskie.
Wystarczy. Tak postępuje przyjaciel ? Nie. Nawet premier Mateusz Morawiecki mówiąc o "czeskich przyjaciołach" w kontekście Turowa ma taką minę jakby sam nie wierzył w to, co mówi.

Na koniec nurtujące mnie od jakiegoś czasu pytanie. Czy Grupa Wyszehradzka nadal istnieje i czy ma ona obecnie rację bytu ? V4 miało być porozumieniem czterech państw Europy Środkowej związanych podobnymi doświadczeniami dziejowymi oraz wspólnotą idei i interesów na forum europejskim. Ja takiej wspólnoty pomiędzy Polską i Czechami obecnie nie widzę i oby to był tylko chwilowy, zły sen.

Kopalnia węgla brunatnego Vršany - północne CzechyČeští politici uvítali rozhodnutí Soudního Dvora Evropské Unie (rozhodnutí opět vydal místopředseda Rosario Silva de Lapuerta ze Španělska) uložit Polsku sankce za neudržení těžby v dole Turów, ačkoli někteří tvrdí, že její částka - 500 000 EUR denně je příliš málo.
Česká politická elita zvládla schopnost střílet ostatní do zad k dokonalosti, protože jak vidíte - historie se opakuje. Totéž jako v roce 1919, kdy se československá vláda pokusila "osvobodit" Těšínské Slezsko až po Skoczów a Bielsko Biała a později zablokovala dodávky zbraní polské armádě bojující proti bolševikům. Stejné jako v roce 1945, kdy jiná československá vláda obsadila Kladskou zemi a viděla hranici své země na sever od Nysy, Prudniku a Racibórze.

Jen ošklivý zlý člověk si může myslet, že Polsko zastaví těžbu v dole přes noc, zastaví práci čtvrté největší elektrárny v Polsku a vzdá se tak 7% národní energetické bilance. Jen blázen může věřit, že polská vláda zruší několik tisíc pracovních míst v regionu, který si nestěžuje na jejich přebytek. A jen obyčejný idiot může schválit skutečnost, že obyvatelé Bogatynie, Turoszowa a sousedních měst budou před nadcházející zimou zbaveni tepla.
Polská vláda oznámila, že o uzavření dolu Turów není řeč. Doufám tedy, že nezaplatí Evropské komisi ani cent.

- Čeští politici během volební kampaně ve své zemi vybízejí SDEU k ještě většímu finančnímu vydírání proti Polsku.
- Česká Greenpeace, evropské proenvironmentální organizace a užiteční idioti, kteří je doprovázejí v Polsku, soutěží o eskalaci hrozeb a požadavků postrádajících realismus.
- Čeští oligarchové jsou rádi, že vidí příležitost ke zvýšení produkce ve svých dolech.
- Česká komisařka Věra Jourová tvrdohlavě strkala nos do svých záležitostí. Hlavně polsky.
Dost. Tohle dělá přítel ? Ne. I premiér Mateusz Morawiecki, mluvící v kontextu Turowa o "českých přátelích", vypadá, jako by nevěřil tomu, co říká.

Konečně otázka, která mě trápí už nějakou dobu. Existuje Visegrádská Skupina stále a má důvod ? V4 měla být dohodou čtyř středoevropských zemí souvisejících s podobnými historickými zkušenostmi a komunitou myšlenek a zájmů na evropském fóru. Nevidím nyní takovou komunitu mezi Polskem a Českou republikou a může to být jen dočasný, zlý sen.
Strona zawiera także opis wąskotorowej stacji Třemešná ve Slezsku úzkokolejná.
min 700 1.jpgZabudowania stacji i jeden z dwóch czynnych peronów - widok od strony północnej.
min 700 2.jpgUjęcie na południe - wyjazd w kierunku Krnova. Po lewej łącznik do torów postojowych wąskotorowej części stacji. Poza tym mamy tu jeszcze małą drezynkę (normalnotorową) oraz szopę która chyba służy jako jej garaż i pomieszczenie warsztatowe.
min 700 3.jpgWidok na północ - wyjazd w kierunku Jindřichova ve Slezsku. Po prawej widać mały fragment wąskotorowej części stacji, na którą za chwilę się przeniesiemy.
min 700 4.jpgJest 11:20. Na stację wjeżdża spalinowy zespół trakcyjny 914 036 - 9 jako spěšný vlak relacji Krnov - Jeseník. Po typie szynobusu (stosunkowo nowoczesna seria 914) widać że to najbardziej reprezentacyjna w okolicy, transgraniczna relacja - przez Głuchołazy. Zdecydowana większość pociągów kręcących się na trasach wokół Krnova to jednak stare ale niezniszczalne motoraczki serii 810.
min 700 5.jpgO 11:24 przyspieszony SZT rusza w dalszą drogę w kierunku Jindřichova ve Slezsku.
Linki zewnętrzne
  1. Stacja Třemešná ve Slezsku ❋  Atlas Kolejowy Polski
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Hanušovice - Jeseník - Głuchołazy - Krnov znajdują się na stronach stacji Hanušovice oraz Mikulovice.
ROZKŁAD JAZDY

Třemešná ve Slezsku

tablica odjazdów
tablica przyjazdów


Třemešná ve Slezsku úzkokolejná
logo_lwt.giff-cz.png

Kolej wąskotorowa o prześwicie 760 mm.
min 700 6.jpgWąskotorowa część stacji - widok od strony północnej. Pociąg do Osoblahy czeka na "normalny" skład z Krnova. Może przyjadą jacyś turyści ?
min 700 7.jpgWąskotorowy spalinowóz 705 913 - 2. Jest obecnie jedyną sprawną lokolotywą na tej linii o nietypowej szerokości 760 mm (prześwit "bośniacki"). Najwyraźniej jeździ dzięki bardzo sumiennej pracy mechaników wzmocnionych zaklęciami sympatyków tutejszej wąskotorówki o jej bezawaryjność. Ale przecież Czesi to naród pragmatyków. Jak lokomotywka (odpukać) padnie z powodu grubszej usterki to życie tej linii może zawisnąć na przysłowiowym włosku...
min 700 8.jpgDziś w składzie pociągu jest jeden wagon. Wygląda jak dawna tramwajowa doczepka :)
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii wąskotorowej Třemešná ve Slezsku - Osoblaha znajdują się na stronie stacji Osoblaha.
Strona główna | Okolice Nysy | Moravskoslezský Kraj | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 700 |

Liczba gości na stronie Třemešná ve Slezsku od 17 stycznia 2022: 648
Data i czas poprzedniego wejścia: 17 stycznia 2022 / 08:47
Średnia wejść dziennie: 648

Wpis do bazy MySQL: 17 stycznia 2022
Ostatnia modyfikacja strony: 26 kwietnia 2021
2004 - 2022
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.614 sek