Nidzica
Nd

Neidenburgprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Niborkpierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Nidzica - obiekt oddany do użytku w roku 1887  ❋  KPEV - Königlich Preußischen Eisenbahn - Verwaltung / Królewski Pruski Zarząd Kolei

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2017   Obiekt położony na wysokości 174 m n.p.m. 

Ogólne spojrzenie na stację z peronu 2 od strony południowej. Budynek stacji raczej nie powala swoim wyglądem. Bryła, detal architektoniczny i niezbyt interesujące otoczenie to obrazek żywcem przeniesiony z epoki socjalizmu lat 70-tych. To wówczas zafundowano wielu miastom średniej wielkości takie prostopadłościenne gnioty - niby proste i funkcjonalne, ale brzydkie i nieskomplikowane jak poglądy prezentowane przez "Gazetę Wyborczą" i TVN.
Dwa następne zdjęcia to widok w kierunku północnym - wyjazd do Olsztynka i Olsztyna (na wprost) oraz do Wielbarka (2 km stąd w prawo). Mazurski szlak prosto do Wielbarka (dalej mamy już Szczytno) jest nieczynny od roku 1999, obecnie częściowo porozkradany i zasadniczo nieprzejezdny. Na fragmentach linii od strony Nidzicy prowadzony jest (lub był) spontaniczny ruch drezynowy. Po lewej (trochę ją widać) nastawnia dysponująca "Nd" a jeszcze bardziej od strony lewej nad stacją wznosi się ogromny elewator zbożowy działającej w północnej Polsce firmy Cefetra.
Ogólne spojrzenie na stację z peronu 2 od strony północnej i ponownie sztampa architektury dworcowej z czasów PRL-u. Niektóre miasta sobie z tym spadkiem całkiem nieźle poradziły, wkładając później w nieciekawą formę elementy finezji i nowoczesności (Ostrów Wielkopolski lub Płock), próbują sobie poradzić (Krotoszyn), niektóre dla odmiany całkowicie poległy (Zgorzelec Miasto). Obiekt tutaj trwa, ale jest dyskusyjną wizytówką miasta.
Ujęcie na południe - wyjazd do Działdowa. Po lewej najbardziej stylowa budowla na stacji - wieża wodna. Obiekt przypomina wieże krzyżackich zamków, ale powstał nieco później bo w roku 1934. Natomiast w roku 2005 został wpisany do rejestru zabytków. Dalej za wieżą widać jeszcze nastawnię wykonawczą "Nd1".
Nidzica
mapa topograficzna
rok 1931
Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919 - 1939.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1966/67
a) tabela nr 501: Nidzica - Wielbark.
b) tabela nr 502: Ostróda - Morąg.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
a) tabela nr 501: Nidzica - Wielbark.
b) tabela nr 502: Ostróda - Morąg.
c) tabela nr 503: Gutkowo - Orneta - Braniewo.
Brzydki, socrealistyczny klocek będący przez dziesięciolecia budynkiem dworcowym w Nidzicy przestał istnieć w roku 2019 i niedługo później na jego miejscu powstał parterowy, niewielki budynek w paski (dobrze że nie tęczowe) będący nieskomplikowanym wizualnie połączeniem funkcjonalnego minimalizmu z architektoniczną prostotą - taką wręcz do bólu. Na pewno wygląda o niebo lepiej od poprzednika, ale moim zdaniem nadal jakąś wybitną wizytówką miasta nie jest. Taki pstrokaty klocek lego. Zmienił się także dość poważnie układ torowo - peronowy pasażerskiej części stacji. Teraz jest tu jeden peron wyspowy w miejscu zlikwidowanego toru 3.
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji NIDZICA
1999 ---> WIELBARK
Zamek krzyżacki w Nidzicy wybudowany na początku XV wieku w stylu gotyckim. Był świadkiem chlubnego rozdziału historii Polski tuż przed i po Bitwie pod Grunwaldem. W latach 1806 - 1812 został doprowadzony do ruiny przez stacjonujących tutaj żołnierzy armii napoleońskiej, ale odbudowano go jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku. W roku 1945 uległ rozległym zniszczeniom za sprawą niosącej wolność narodom Europy niezwyciężonej Armii Czerwonej. Ponowną odbudowę zabytku, łącznie z konserwacją zachowanych malowideł w kaplicy i refektarzu rozpoczęto w roku 1961 i zakończono 4 lata później.

W roli osoby zwiedzającej Jola.
Aktualnie zamek służy za miejskie centrum biznesu, kultury i rozrywki. Mieści się w nim m.in. Muzeum Ziemi Nidzickiej, Nidzicki Ośrodek Kultury i biblioteka miejska. Działa tutaj również hotel oraz restauracja.
Linki zewnętrzne
  1. Nidzica ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Nidzica ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Nidzica ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Nidzica ❋  Galerie Fotograficzne Jerzego Granowskiego
Linki do informacji i zdjęć dotyczących linii Działdowo - Nidzica - Olsztyn Główny znajdują się na stronie stacji Olsztynek.
ROZKŁAD JAZDY

Nidzica

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Warmia | Województwo Warmińsko - Mazurskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 640 |

Liczba gości na stronie Nidzica od 23 lipca 2024: 118
Data i czas poprzedniego wejścia: 6 października 2024 / 01:24
Średnia wejść dziennie: 1.56

Wpis do bazy MySQL: 23 lipca 2024
Ostatnia modyfikacja strony: 28 lipca 2024
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.003 sek