Żagań
Żg logo_kd.gif f-pl.png

Saganprzedwojenna niemiecka nazwa stacji

 Żagań - stacja oddana do użytku w roku 1846  ❋  NZB - Niederschlesische Zweigbahn - Gesellschaft / Dolnośląskie Towarzystwo Kolei Bocznej

 Stan aktualności zdjęć i opisów na stronie - rok 2007   Obiekt położony na wysokości 114 m n.p.m. 

min 152 1.jpgNie jest odkrywczym stwierdzenie, że lata świetności węzeł w Żaganiu ma już za sobą - czasy transformacji przewaliły się tu na oślep rujnując wszystko po drodze. Kiedyś można było wyjechać stąd pociągiem w siedmiu kierunkach. Dziś już tylko w dwóch - do Żar i Legnicy. Jeszcze w latach 80-tych mówiło się o elektryfikacji linii odchodzących w kierunkach do: Legnicy, Głogowa, Jeleniej Góry i Tuplic. Dziś podobne sugestie byłyby chorym rojeniem wariata...
Widok w kierunku wyjazdów do Jankowej Żagańskiej, Żar i Lubska.
min 152 2.jpgZ uwagi na wiaty nad peronami spora część semaforów wyjazdowych po zachodniej stronie dworca ma obniżoną konstrukcję. Tak jest na wszystkich peronach, tutaj na dodatek sygnalizator odnoszący się do sąsiedniego toru chyba nie zmieścił się na międzytorzu, więc informuje o jego innym położeniu wskaźnik W15. Wiele lat temu - przed modernizacją sygnalizacji w roku 1986 stał tu pomost z semaforem kształtowym.
min 152 3.jpgPodobna sytuacja z niskimi sygnalizatorami ma chociażby miejsce na peronie 2, a wałęsająca się po plątaninie torów ST 43 - 35 będzie mi towarzyszyć przez cały czas mojego pobytu na tej stacji.
min 152 4.jpgCharakterystyczny element stacji w Żaganiu - wieża wodna ze stożkowym dachem. Wygląda cokolwiek tajemniczo...
Widok na zachód z peronu 2 - wyjazdy m. in. w kierunku Lubska i Żar.
min 152 5.jpgNadal peron 2 - ujęcie odwrotne - widok na wschód. Wyjazdy m. in. w kierunku Legnicy i Głogowa.
min 152 6.jpgPeron 3 (strona północna) i poznana już wcześniej ST 43 - 35 jeżdżąca po stacji "na oko" cokolwiek bez ładu i składu. Tory skręcające lekko w lewo to wyjazd do Legnicy, a tory na wprost to wyjazd do Głogowa - 2 km dalej obie te magistrale krzyżują się przy pomocy wiaduktu. Szlak do Głogowa chwilę po opuszczeniu Żagania ulega "roztrojeniu". Najpierw lekko w prawo odbija opuszczona i zdewastowana obecnie linia w kierunku Świętoszowa (i dalej do Jeleniej Góry), a za wspomnianym wyżej wiaduktem w lewo skręca inna, nieczynna linia - do Nowej Soli.
min 152 7.jpgPeron 3 (strona południowa). Ten semafor wyjazdowy też nie zmieścił się na międzytorzu - wskaźnik W15. Na wprost drugi, charakterystyczny element tutejszej stacji - silos zbożowy.
Widok na wschód - kierunek Głogów, Jelenia Góra i Nowa Sól.
min 152 8.jpgWidok z peronu 3 na perony 4 i 5. Po lewej oczywiście wieża wodna i końcówka pociągu osobowego jaki przed chwilą przyjechał z Żar.
min 152 9.jpgWidok z peronu 3 na peron 2.
min 152 10.jpgNo i się spotkały. SU 46 - 032 (bardzo fikuśnie pomalowana) przyprowadziła z Żar skład wagonów pasażerskich znany jako "Bóbr", czyli dawny pociąg pospieszny (obecnie osobowy) relacji Wrocław Główny - Żary. Skład ten będzie tu nocował...
min 152 11.jpg...a SU 46 jakiś czas później (po wymianie plotek z "Rumunem") ucieka w kierunku żagańskiej lokomotywowni.
min 152 12.jpgBudynek dworca oddany do użytku w roku 1913. Obecnie najbardziej rzucający się w oczy szczegół na ścianie tej szacownej budowli to napis APTEKA. Dobrze że nie jest większy.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 250: Jelenia Góra - Lwówek Śląski - Zebrzydowa - Żagań.
Sieciowy Rozkład Jazdy PKP
1988/89
tabela nr 352: Nowa Sól - Kożuchów - Niegosławice / Żagań.
O dawnej świetności stacji w Żaganiu świadczy jej wielkość - pięć peronów i kilkanaście torów. Kiedyś był to największy i jeden z najważniejszych, najbardziej ruchliwych węzłów kolejowych Ziemi Lubuskiej. Można było stąd dojechać bezpośrednio do takich stacji jak Warszawa Wschodnia i Łódź Kaliska (pamiętny nocny pociąg pospieszny jadący stąd trochę dookoła, bo przez Żary, Zieloną Górę i Głogów) oraz do Wrocławia, Poznania i Szczecina (nie mniej słynny nocny pociąg osobowy relacji Jelenia Góra - Zielona Góra - Szczecin Główny). Przypomnę także o nieistniejących już połączeniach lokalnych w kierunku Lubska, Nowej Soli, Jeleniej Góry i Jankowej Żagańskiej.
Co pozostało - to widać. Inkwizytorzy spod znaku PKP za węzeł w Żaganiu "zabrali się" dość wcześnie - jeszcze przed rokiem 1995 likwidując tyle relacji lokalnych ile się dało. Teraz po bezludnych peronach hula wiatr i jest tu przeraźliwie pusto. Ilość połączeń lokalnych do Legnicy i Żar (pozostały tylko takie) można policzyć na palcach dwóch dłoni, a połączeń dalekobieżnych - z dwoma wyjątkami - nie ma już wcale. "Bóbr" - jak wspomniałem - jest tylko pociągiem osobowym, a jedynym rodzynkiem w tym zakalcu jest EC "Wawel" z Krakowa Głównego do Hamburga Altony - relacja w tym zestawieniu jakby z zupełnie innej bajki. I to by było na tyle...
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji ŻAGAŃ
1991 ---> Świętoszów - ZEBRZYDOWA
1991 ---> JANKOWA ŻAGAŃSKA
1993 ---> Kożuchów - NOWA SÓL
1995 ---> Bieniów - Jasień - LUBSKO
2002 ---> Szprotawa - Niegosławice - GŁOGÓW
2010 ---> Szprotawa - NIEGOSŁAWICE (ponowna likwidacja ruchu pasażerskiego)
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji ŻAGAŃ
2006 ---> Szprotawa - NIEGOSŁAWICE
Po czterech latach przerwy - od 10 grudnia 2006 r. pociągi pasażerskie ponownie wyjeżdżają z Żagania w kierunku Głogowa, ale w relacji skróconej - tylko do Niegosławic.

Po kolejnych czterech latach - od 12 grudnia 2010 r. pociągi pasażerskie do Niegosławic ponownie nie jeżdżą. I tak w kółko Macieju...

Linki zewnętrzne
  1. Stacja Żagań ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Stacja Żagań ❋  Baza Danych Kolejowych
  3. Stacja Żagań ❋  Atlas Kolejowy Polski
  4. Linia kolejowa Wrocław Muchobór - Legnica - Żagań - Gubinek ❋  Strona MK z Jeleniej Góry
  5. Linia kolejowa Głogów - Żagań - Żary - Tuplice - Zasieki ❋  Strona MK z Jeleniej Góry
  6. Linia kolejowa Jelenia Góra - Zebrzydowa - Żagań ❋  Strona MK z Jeleniej Góry
  7. Linia Żagań - Jankowa Żagańska - Przewóz ❋  Zbąszynek, Kolej i Ja
  8. Koleje Dolnośląskie - linia D25: Wrocław - Legnica - Żagań - Forst (Lausitz). Cabview 4K ❋ You Tube
  9. Lubuska Kolej Regionalna ❋ You Tube
Linki do informacji dotyczących linii Żagań - Lubsko - Gubinek znajdują się także na stronie stacji Lubsko.

Linki do informacji dotyczących linii Żagań - Żary - Tuplice - Zasieki znajdują się także na stronie stacji Żary.
ROZKŁAD JAZDY

Żagań

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Zielonej Góry | Województwo Lubuskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 152 |

Liczba gości na stronie Żagań od 30 września 2006: 15669
Data i czas poprzedniego wejścia: 4 czerwca 2023 / 18:24
Średnia wejść dziennie: 2.58

Wpis do bazy MySQL: 12 marca 2006
Ostatnia modyfikacja strony: 19 sierpnia 2022
2004 - 2023
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.016 sek