Legnica
Lg

Liegnitzprzedwojenna niemiecka nazwa stacji
Lignicapierwsza powojenna polska nazwa stacji

 Legnica - stacja oddana do użytku w roku 1844  ❋  NME - Niederschlesisch - Märkische Eisenbahn / Kolej Dolnośląsko - Marchijska

 Stan aktualności zdjęć i większości opisów na stronie - rok 2012   Obiekt położony na wysokości 120 m n.p.m. 

min 471 1.jpgWidok na zachód - wyjazd w kierunku Miłkowic (tam magistrala z Wrocławia rozdziela się na dwie - do Zgorzelca i Żagania). W tę stronę wychodzą z Legnicy także dwie linie używane obecnie już tylko w ruchu towarowym: do Złotoryi (lekko w lewo w stronę Sudetów) i Lubina (90° w prawo na północ).
min 471 2.jpgUjecie odwrotne - hala legnickiego dworca od strony zachodniej. Z trzech dolnośląskich dworców halowych (Wrocław Główny, Legnica i Görlitz) ten tutaj prezentuje się niestety najgorzej. Obiekt we Wrocławiu został pięknie odnowiony i umyty na Euro 2012, graniczny obiekt w Görlitz był pucowany praktycznie od momentu zjednoczenia Niemiec. Tutaj od lat nie dzieje się nic nowego - po wymianie dachu ze szklanego na blaszany (lata 70-te) w hali jest ciemno i wnętrze wygląda mocno nieciekawie.
min 471 3.jpgHala legnickiego dworca od strony wschodniej. Za plecami mamy wjazdy z Wrocławia i Jaworzyny Śląskiej. Tutaj w umowny sposób kończy się Magistrala Podsudecka.
min 471 4.jpgJest godzina 12:40 Na tor 9 przy peronie 4 wjeżdża najwolniejszy EC na europejskich torach - czyli "Wawel". Pociąg ten jeździł w 2012 roku na trasie Kraków Główny - Hamburg Altona. Od roku 2010 wawelska trasa przebiega przez Węgliniec a nie przez Żagań...
min 471 5.jpg...dlatego też po czterech minutach postoju najbardziej eksportowy pociąg kursujący obecnie przez Dolny Śląsk prowadzony przez elektrowóz EP 09 - 005 rusza w dalszą drogę. Przepięcie lokomotyw z elektrowozu na spalinowóz (zapewne zmodyfikowany SU 46) nastąpi dopiero w Węglińcu. Ale przez wiele lat zmiana trakcji dokonywana była właśnie tutaj - w Legnicy.
Linki zewnętrzne
  1. Dworzec Legnica ❋  Ogólnopolska Baza Kolejowa
  2. Dworzec Legnica ❋  Koleje Dolnego Śląska
  3. Dworzec Legnica ❋  Polska-Org
  4. Dworzec Legnica ❋  Atlas Kolejowy Polski
  5. Dworzec Legnica ❋  Galerie Fotograficzne Jerzego Granowskiego
  6. Linia kolejowa Wrocław Muchobór - Legnica - Żagań - Gubinek ❋  Strona MK z Jeleniej Góry
  7. Linia kolejowa Legnica - Złotoryja - Gryfów Śląski - Pobiedna ❋  Strona MK z Jeleniej Góry
  8. Linia kolejowa Legnica - Lubin - Rudna Gwizdanów ❋  Strona MK z Jeleniej Góry
1* Pociąg EC "Wawel" na powyższych fotkach to już historia - czas przeszły dokonany. Od roku 2015 w Legnicy nie pojawia się żaden pociąg dalekobieżny (nie mówiąc o międzynarodowych). Jest tak pomimo faktu że miasto leży na jednej z najważniejszych i od niedawna całkowicie zmodernizowanych magistrali kolejowych naszego kraju.
Czasy gdy bez przesiadek można było stąd dostać się pociagiem do Warszawy, Łodzi lub Krakowa jak na razie skończyły się. W połowie lat 90-tych "padła" linia do Marciszowa - zelektryfikowana na odcinku do Jerzmanic Zdroju, a od Złotoryi przepięknie meandrująca doliną Kaczawy przez Góry Kaczawskie. Wiele lat temu kilka razy całą tą trasą jechałem - warto było. 10 lat później wyłączono z ruchu pasażerskiego linię do Lubina i Rudnej. Oprócz pociągów lokalnych jeździło nią kilka dalekobieżnych pośpiechów o dość ciekawych relacjach - m. in. Bielsko Biała Główna - Kołobrzeg oraz Rybnik / Katowice - Świnoujście. Przez Głogów, Zieloną Górę, Rzepin, Kostrzyn i Szczecin Dąbie jechały nad Bałtyk. No i była jeszcze lokalna linia do Ścinawy zaczynająca się kilkaset metrów stąd na stacyjce Legnica Północna, ale to juz zupełnie inna historia...

2* Obecnie pociągami lokalnymi można stąd dojechać co najwyżej do Wrocławia, Węglińca oraz w okolice Żagania. Koleje Dolnośląskie zapewniają kilka połączeń "podsudecką" do Jaworzyny Śląskiej i Kamieńca Ząbkowickiego, zdarzają się na tej trasie nawet takie niecodzienne relacje jak Kudowa Zdrój. Ale jak na stutysięczne miast o to zdecydowanie za mało.

3* W roku 2019 linia do Lubina i Rudnej Gwizdanów została przywrócona do życia - nie bez pewnych humorystycznych wydarzeń po drodze. W związku z tym powróciły na nią pociągi pasażerskie - w tym dalekobieżne klasy TLK i IC. Obecnie można ponownie pojechać z Legnicy nad Bałtyk (Świnoujście i Kołobrzeg) oraz na południe kraju - do takich stacji docelowych jak Bielsko Biała Główna, Kraków Główny i Przemyśl Główny. Taki stan rzeczy wydaje się w chwili obecnej stabilny i niezagrożony :))
Lata likwidacji pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji LEGNICA
1996 ---> ZŁOTORYJA
2004 ---> Lubin - RUDNA GWIZDANÓW
2009 ---> ZŁOTORYJA (ponowna likwidacja ruchu pasażerskiego)
2010 ---> Lubin - RUDNA GWIZDANÓW (ponowna likwidacja ruchu pasażerskiego)
Lata wznowienia pasażerskiej komunikacji kolejowej na liniach wychodzących ze stacji LEGNICA
2008 ---> ZŁOTORYJA
2008 ---> Lubin - RUDNA GWIZDANÓW
2019 ---> Lubin - RUDNA GWIZDANÓW (ponowne wznowienie ruchu pasażerskiego)
ROZKŁAD JAZDY

Legnica

tablica odjazdów
tablica przyjazdów

Strona główna | Okolice Legnicy | Województwo Dolnośląskie | Alfabetyczny indeks stacji | Mapa serwisu | 471 |

Liczba gości na stronie Legnica od 31 października 2015: 3668
Data i czas poprzedniego wejścia: 18 lipca 2024 / 21:09
Średnia wejść dziennie: 1.16

Wpis do bazy MySQL: 31 października 2015
Ostatnia modyfikacja strony: 5 września 2023
2004 - 2024
© Paweł Niedomagała
All rights reserved.
Czas generowania strony: 0.013 sek